Publications

back Return to news

Analiza: „POLSKIE ZMAGANIA Z PROGRAMEM ATOMOWYM”

In short

Czy polski program atomowy ma szansę na realizację? W najnowszym tekście „POLSKIE ZMAGANIA Z PROGRAMEM ATOMOWYM”, Piotr Głowacki analizuje trzy dekady zmagań Polski z energetyką jądrową, kluczowym elementem transformacji energetycznej.

3 June 2024 admin

Eksperci Ośrodka Analiz Cegielskiego przygotowali kolejną publikację w ramach cyklu „Polityka Unii Europejskiej a sprawy polskie”. Tym razem prezentujemy tekst „POLSKIE ZMAGANIA Z PROGRAMEM ATOMOWYM” autorstwa Piotra Głowackiego.

Ostatnie trzy dekady to czas dynamicznego wzrostu gospodarczego w Polsce. Pod względem PKB per capita nasz kraj przewyższa już Grecję i Portugalię, a prześcignięcie Włoch i Hiszpanii jest na wyciągnięcie ręki. Polska dąży do osiągnięcia średniego poziomu dochodów w Unii Europejskiej. Mimo imponujących osiągnięć, Polska stoi przed wieloma wyzwaniami, z których jednym z kluczowych jest transformacja energetyczna.

 „Program polskiej energetyki jądrowej” jest strategicznym dokumentem, który wskazuje, że bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki oraz ochrona środowiska są kluczowymi celami polityki energetycznej państwa. Dostęp do stabilnych i zrównoważonych źródeł energii jest nie tylko warunkiem dalszego rozwoju gospodarczego, ale także kwestią bezpieczeństwa narodowego.

Transformacja energetyczna jest niezbędna nie tylko ze względu na politykę klimatyczną, ale również dla zapewnienia stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja zależności od importowanych paliw kopalnych jest kluczowa dla utrzymania niezależności energetycznej kraju. Energetyka jądrowa, obok odnawialnych źródeł energii, powinna stać się integralną częścią miksu energetycznego Polski.

Dotychczasowy brak sukcesów w realizacji programu atomowego w Polsce wynika z wielu czynników, w tym ze słabości instytucjonalnej państwa, niekorzystnych okoliczności zewnętrznych oraz prawdopodobnych wpływów państw trzecich. Rządy Donalda Tuska jak do tej pory cechuje chaos komunikacyjny w obszarze energetyki jądrowej, co wprowadza niepewność co do przyszłości programu.

Więcej na temat znaczenia programu atomowego dla Polski można znaleźć w naszej publikacji, której autorem jest Piotr Głowacki, ekonomista i publicysta, ekspert Centrum Myśli Gospodarczej. Jego zainteresowania obejmują związki gospodarki z bezpieczeństwem narodowym i aksjologią.

Zapraszamy do lektury pełnej analizy na naszej stronie, aby lepiej zrozumieć wyzwania i możliwości związane z programem atomowym w Polsce.

Pobieram analizę

Zachęcamy do wspierania Ośrodka Analiz Cegielskiego i naszych ekspertów, dzięki którym mogą powstawać rzetelne analizy i inspirujące rozwiązania. Dołączając do naszych Darczyńców, wspierają Państwo rozwój merytoryczny i profesjonalizm w analizie zagadnień kluczowych dla Polski.

Wspieram