Newsfeed

Development for community

back Return to news

Co nowego u Cegielskiego – podsumowanie działań

calendar 22 March 2021
In short

Analizy CRR mają swój udział w międzynarodowej debacie nt. systemów znakowania żywności Dziennikarze portalu Wirtualne Media w artykule dotyczącym modeli żywieniowych, powstałym na fali niedawnej konferencji naukowej, powołali się na analizę opracowaną przez ekspertów Centrum Rozwoju Rolnictwa, przy Ośrodku Analiz Cegielskiego.  Trwające spory odnośnie systemów znakowania żywności, które mają stać się wymogiem wprowadzania produktów na […]

Źródło: grafika własna

Analizy CRR mają swój udział w międzynarodowej debacie nt. systemów znakowania żywności

Dziennikarze portalu Wirtualne Media w artykule dotyczącym modeli żywieniowych, powstałym na fali niedawnej konferencji naukowej, powołali się na analizę opracowaną przez ekspertów Centrum Rozwoju Rolnictwa, przy Ośrodku Analiz Cegielskiego. 

Trwające spory odnośnie systemów znakowania żywności, które mają stać się wymogiem wprowadzania produktów na rynek europejski, wciąż nie cichną. Pod lupę brane są dwa systemy: francuski Nutri Score oraz włoski Nutrinform. Jak podaje dziennikarz WM, a zarazem jak twierdzą nasi eksperci, pięciostopniowy model Nutri Score dyskwalifikuje tradycyjne diety, jak śródziemnomorska czy chociażby tradycyjnie rozumianą dietę polską, które opierają się prostych, naturalnych składnikach. Przykładowo, francuski system za niezdrową ocenia oliwę z oliwek, jednocześnie uznając za zdrowe napoje gazowane. Eksperci CRR uznają słuszność modelu włoskiej „baterii” opracowanej właśnie w oparciu o charakterystyki diety śródziemnomorskiej. W Nutrinform, jak już wskazuje sama nazwa, konsumenci będą informowani o zawartości składników odżywczych w danym produkcie. Włoski system podaje w jakim stopniu dany produkt zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na energię, kwasy tłuszczowe, cukry, sól.

Zapraszamy do lektury pełnych analiz naszych ekspertów.

Link do artykułu z portalu Wirtualne Media: Przyszłość tradycyjnego modelu żywienia – edukacja konsumentów poprzez systemy etykietowania żywności.


Walka z dezinformacją w toku – podcast demagoga z udziałem eksperta Ośrodka Analiz

Ośrodek Analiz Cegielskiego zajmuje się bardzo różnorodną tematyką. Poza rozwijaniem idei sądów arbitrażowych czy działalnością na rzecz polskiego rolnictwa, eksperci OAC podejmują się również walki z dezinformacją. Prowadzony był projekt „Sposób na dezinformację”, w ramach którego w wielu placówkach szkolnych przeprowadzone zostały warsztaty z zakresu zjawiska dezinformacji i metod zwalczania go. Ponadto Ośrodek Analiz stworzył portal, na łamach którego codzienne weryfikowane są tzw. fake newsy (z ang. fałszywe informacje).

Wiceprezes zarządu Ośrodka Analiz, Paweł Pawłowski miał przyjemność gościć w piątym odcinku podcastu Demagog dotyczącym właśnie dezinformacji. Odcinek dotyczył rosyjskich działań dezinformacyjnych kierowanych w stronę Polski i całej Unii Europejskiej, których celem jest wprowadzenie chaosu i osłabienia integracji europejskiej, jak i pomiędzy poszczególnymi państwami.

Link do podcastu: Jak wygląda dezinformacja rosyjska skierowana w Polskę oraz Unię Europejską?


Przegląd najciekawszych newsów – odfejkuj.info

Kontynuując wątek dezinformacji, warto zajrzeć na prowadzony przez Ośrodek Analiz Cegielskiego portal odfejkuj.info, powstały po to, aby weryfikować pojawiające się w przestrzeni internetowej fałszywe informacje na temat wydarzeń bieżących. Fake newsy dotyczą każdej ze sfer: gospodarczej, prawnej i społecznej, na szczęście redakcja Odfejkuj trzyma rękę na pulsie, codziennie dostarczając najświeższych informacji. 

Poniżej linki do najpopularniejszych artykułów, które pojawiły się na przestrzeni lutego i marca: 


„Rewolucja konserwatywna.” Rzecz o działalności wydawniczej Ośrodka Analiz

Pod koniec lutego, na łamach czasopisma Gość Niedzielny, ukazała się najnowsza recenzja książki „Rewolucja konserwatywna. Rzecz o ruchu, który odmienił Amerykę.” wydanej przez Ośrodek Analiz Cegielskiego wraz z wydawnictwem Ursines. W artykule Jacka Dziedziny poruszona została kwestia amerykańskiego konserwatyzmu – jego przeszłych i obecnych form, a także możliwych kierunków rozwoju w kontekście obecnych nurtów politycznych. Świeżo wydana książka Lee Edwardsa została uznana przez publicystę za znakomitą pozycję mówiącą o „największej nieopowiedzianej historii ostatniego stulecia”, która ukształtowała współczesne oblicze Ameryki.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej dedykowanej książce: https://usa.osrodekanaliz.pl

Link do recenzji: Prawy dopływ Missisipi


Ośrodek Analiz edukuje – szkolenia z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów

W ramach projektu „W stronę wolności – Sąd Arbitrażowy przy Ośrodku Analiz Cegielskiego” udało się zrealizować 100% zaplanowanych szkoleń na temat działania ADRów. Celem szkoleń było zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej na temat istnienia oraz funkcjonowania mechanizmów stojących za alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów. Wcześniejsze analizy wykazały, iż to właśnie niski poziom wiedzy ogólnej społeczeństwa, odnośnie rozwiązywania sporów przy pomocy arbitrów jest największą przeszkodą stojącą na drodze upowszechnienia i globalnego zaaplikowania tychże. Osoby biorące udział w szkoleniach prowadzonych przez dwoje naszych ekspertów – dr hab. Krzysztofa Koźmińskiego oraz mgr Annę Jackowską – miały okazję uzyskać odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem sądów polubownych i korzyściami płynącymi z wyboru niniejszej metody rozwiązywania sporów. Ponadto uczestnicy zostali zaznajomieni ze swoimi prawami, jakie wiążą się z korzystaniem z ADRów, z kosztami związanymi z tym rodzajem rozwiązywania sporów oraz jaką skuteczność gwarantuje sprawa prowadzona przez arbitra, zamiast klasycznie rozumianego sędziego.

Pragniemy przypomnieć, iż w ramach finansowanego przez NIW projektu, powstał również raport dotyczący doświadczeń innych państw UE, USA oraz Chin w prowadzeniu spraw z wykorzystaniem alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Link do raportu: Sądownictwo arbitrażowe. Doświadczenia zagraniczne i wyzwania dla Polski.

Pozostając w temacie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, jeden z ekspertów Ośrodka Analiz, dr hab. Krzysztof Koźmiński współprowadził webinar „Istota mediacji – podstawowe informacje o tej metodzie rozwiązywania sporów”. Niebawem, na stronie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ma ukazać się artykuł w tej samej tematyce – również dotyczący mediacji ze strony prawnej.

Link do webinaru: Webinar ZPP (zapis relacji na żywo z portalu Facebook) oraz informacja o webinarze ze strony ZPP.