Prostota, przejrzystość i przyjazność w stosowaniu przepisów rządowym hasłem promującym zmianę stawek VAT. Nowa matryca zaczęła obowiązywać 1 lipca br. Jej założeniem była eliminacja absurdów podatkowych. Przykładowo: na pączki obowiązywały trzy stawki VAT, tj. 5%, 8% i 23%. Jak tłumaczył Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, nowa matryca stawek VAT ma ułatwić życie przedsiębiorcom, gdyż klasy- fikowanie towarów jest prostsze, […]
Prostota, przejrzystość i przyjazność w stosowaniu przepisów rządowym hasłem promującym zmianę stawek VAT. Nowa matryca zaczęła obowiązywać 1 lipca br.
Jej założeniem była eliminacja absurdów podatkowych. Przykładowo: na pączki obowiązywały trzy stawki VAT, tj. 5%, 8% i 23%. Jak tłumaczył Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, nowa matryca stawek VAT ma ułatwić życie przedsiębiorcom, gdyż klasy- fikowanie towarów jest prostsze, maksymalnie ograniczono wyjątki i dodatkowe warunki stosowania obniżonych stawek[1].
Dotychczasowy system oparty był bowiem na skomplikowanej i wielokrotnie krytykowanej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Dodatkowo, charakteryzował się brakiem mocy wiążącej opinii klasyfikacyjnych wydawanych przez GUS.
Natomiast ustawa wprowadzająca nową matrycę stawek VAT[2] obejmuje:
1) zmianę klasyfikacji towarów i usług,
2) uproszczenie systemu stawek VAT,
3) wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS),
4) zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników.
Nowa matryca stanowi przede wszystkim odejście od stosowania wspomnianej PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towa- rów oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.
Nomenklatura scalona (ang. Combined Nomenclature), dostępna w Przeglądarce Taryfowej systemu ISZTAR4[3], stanowi wykaz towarów dzielący się na sekcje, działy, pozycje i podpozycje.
Do podstaw nowego rozwiązania należy:
Ponadto, niewielkiej modyfikacji dokonano nowelizacją[4] rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych[5].
Istotną kwestię stanowi instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej. Powstała ona nie tylko w celu uła- twienia podatnikom stosowania przepisów dotyczących VAT, ale również zapewnienia im ochrony. Nie należy jednak mylić tego pojęcia z interpretacją indywidualną.
WIS jest bowiem decyzją wydawaną bez zbędnej zwłoki (nie później niż w terminie 3 miesięcy od otrzy- mania stosownego wniosku) przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy, importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Jej treść wskazuje właściwą klasyfikację przedmiotu wniosku oraz stawkę podatku VAT.
W zakresie objętym WIS nie są wydawane interpretacje indywidualne w trybie ustawy – Ordynacja podatkowa. Te z kolei mają zastosowanie w kwestii zwolnień podatkowych, co podkreśla Ewa Łuczak, dyrektor KIS[6].
Mając na uwadze powyższe, przedmiotem wniosku o wydanie WIS mogą być:
Powyższe oznacza, iż nie jest możliwym wystąpienie o WIS dotyczącą dwóch czy większej liczby towarów lub usług.
WIS wydawana jest na wniosek:
Mogą oni złożyć stosowne dokumenty w siedzibie Krajowej Informacji Skarbowej, za pośrednictwem poczty lub elektronicznej platformy usług administracji publicznej e-PUAP[7]. Należy przy tym dokonać opłaty w wysokości 40 zł na właściwy rachunek bankowy KIS.
Jednak zakres ochronny WIS obejmuje nie tylko podmioty, dla których została ona wydana, ale rów- nież podatników innych niż adresaci WIS. Organy podatkowe związane są WIS wobec pierwszej grupy podmiotów w odniesieniu do:
Tym samym, organ podatkowy nie będzie miał prawa kwestionować wysokości stawki podatkowej usta- lonej w oparciu o wydaną podatnikowi WIS.
Co więcej, w razie zmiany lub uchylenia WIS stosuje się odpowiednio właściwe przepisy Ordynacji podatkowej[8] odnoszące się do interpretacji indywidualnej. Stąd też podatnik:
Z zastosowania wspomnianych przepisów wynika, iż podatnik będzie mógł zastosować się do wydanej dla niego decyzji do końca okresu rozliczeniowego następującego po okresie, w którym doszło do zmiany bądź uchylenia WIS.
PRZYKŁADY:
Wskazana ochrona prawna adresatów WIS ma również zastosowanie wobec innych podatników w przypadku:
Warunkiem koniecznym jest jednak, by wydana decyzja dotyczyła towaru lub usługi tożsamej.
Warto mieć również na uwadze to, że:
Co więcej, WIS wygasa z mocy prawa z dniem wejścia w życie przepisów prawa podatkowego, w wyniku których stała się z nimi niezgodna.
Powyższe zmiany w polskim prawie podatkowym wiceminister finansów, Jan Sarnowski, określił mia- nem „momentu epokowego”[10]. Dodał, że od wdrożenia w naszym kraju VAT-u przedsiębiorcy nie mieli możliwości potwierdzenia prawidłowości stosowanej przez siebie stawki w sposób wiążący dla urzę- du. Po ćwierćwieczu jednak uzyskali najwyższy europejski poziom bezpieczeństwa stosowania prawa.
POBIERZ PEŁNY RAPORT ZA III KWARTAŁ 2020 R.
[1] Rzeczpospolita, 1 lipca 2020 r. weszła w życie nowa matryca stawek VAT, 1.07.2020r.,https://www.rp.pl/VAT/306309913-1-lipca-2020-r- -weszla-w-zycie-nowa-matryca-stawek-VAT.html, dostęp: 5.08.2020 r.
[2] Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U.z2019, poz.1751 z późn. zm.
[3] Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, https://www.puesc.gov.pl/, dostęp: 5.08.2020 r.
[4] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, Dz. U. z 2020, poz. 1487.
[5] Dz. U. z 2020, poz. 527.
[6] Dziennik Gazeta Prawna, Podatnicy mylą WIS z interpretacją indywidualną, 29.06.2020 r., https://podatki.gazetaprawna.pl/arty- kuly/1484671,wiazaca-informacja-stawkowa-wis-a-interpretacja-indywidualna.html, dostęp: 5.08.2020 r.
[7] Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, Wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS-W), https://epuap.gov.pl/wps/ portal/strefa-klienta/katalog-spraw/podatki-oplaty-cla/deklarowanie-podatku-od-towarow-i-uslug/wnioskowanie-o-wydanie-wia- zacej-informacji-stawkowej, dostęp: 5.08.2020 r.
[8] art. 14k-14m ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2020 poz. 1325 z późn. zm.
[9] art. 240 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2020 poz. 1325 z późn. zm.
[10] Polska Agencja Prasowa, MF:dzięki nowej matrycy VAT ponad dwa razy mniej kategorii towarów z różnymi stawkami tego podatku, 9.07.2020r., https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C679066%2Cmf-dzieki-nowej-matrycy-vat-ponad-dwa-razy-mniej-kategorii-towarow-z, dostęp: 5.08.2020 r.