Kolejnym krokiem podjętym w celu uszczelnienia systemu poboru podatku VAT jest wprowadzenie kas rejestrujących online. Założeniem projektodawców było ograniczenie szarej strefy poprzez usprawnienie procesów związanych z rejestrowaniem i kontrolą sprzedaży detalicznej. W wyniku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług[1] wprowadzono Centralne Repozytorium Kas. Przypomnijmy, że obowiązanymi do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrują- cych są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących […]
Kolejnym krokiem podjętym w celu uszczelnienia systemu poboru podatku VAT jest wprowadzenie kas rejestrujących online. Założeniem projektodawców było ograniczenie szarej strefy poprzez usprawnienie procesów związanych z rejestrowaniem i kontrolą sprzedaży detalicznej. W wyniku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług[1] wprowadzono Centralne Repozytorium Kas.
Przypomnijmy, że obowiązanymi do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrują- cych są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospo- darczej oraz rolników ryczałtowych.
Kasy fiskalne online przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowa- dzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Z kolei te z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku.
Mając jednak na uwadze trudności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19, terminy, w których można prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestru- jących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, zostały przedłużone do:
W związku z powyższymi zmianami odpowiedniemu przedłużeniu uległy również terminy przyjęte za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji (1 stycznia 2021 r. i 1 lipca 2021 r.). Mają one znaczenie przy dokonywaniu odliczeń lub zwrotu na zakup kas rejestrujących.
Kasy starego typu z elektronicznym zapisem kopii będą mogły być wprowadzane do obrotu jedynie do ustawowo oznaczonego terminu, tj. 31 grudnia 2022 r., a te z papierowym – 31 sierpnia 2019 r. Nie ozna- cza to jednak powinności ich wymiany po tym czasie. Obowiązek prowadzenia ewidencji przy wykorzy- staniu kas rejestrujących online ciąży jedynie na podmiotach wymienionych w ustawie, a nie wszystkich podatnikach.
Nienależący do wskazanych branż mogą korzystać z kas starego typu do czasu ich zużycia lub koniecz- ności wymiany pamięci fiskalnej.
Warto również skorzystać z ulgi na zakup kasy online, jeśli spełniamy ustawowe przesłanki jej uzyskania. Prawo odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas przysługuje:
W powyższych przypadkach ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny netto, nie więcej jednak niż 700 zł. Rozliczenia czynni podatnicy VAT dokonać mogą w deklaracji (odpowiednio VAT-7 lub VAT-7K), natomiast bierni – we wniosku do urzędu skarbowego.
Jako że prawo do zwrotu powyższej kwoty nie wygasa, rozliczenia dokonać można w dowolnej deklaracji VAT. Złożenie wniosku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego również możliwe jest w wybranym przez siebie czasie. Jednakże najwcześniej można tego dokonać w miesiącu następującym po tym, w któ-rym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej online.
Istotny jest fakt, iż podatnik zobowiązany jest do zwrotu odliczonej lub zwróconej mu kwoty wydanej na zakup, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży:
Choć, jak można przeczytać w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej[4], zakup kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii nie będzie refundowany, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców za- wnioskował do Ministra Finansów o stworzenie możliwości skorzystania przez przedsiębiorców z ulgi na zakup tzw. „kasy starego typu”[5].
W celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości warto zapoznać się z broszurą informacyjną dotyczącą zmian w zakresie kas rejestrujących[6], jak i Objaśnieniami podatkowymi z 11 lipca 2019 r.[7] powszechnie dostępnymi na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów.
POBIERZ PEŁNY RAPORT ZA III KWARTAŁ 2020 R.
[1] Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. z 2020 poz. 106, z późn. zm.
[2] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, Dz. U. z 2020 poz. 1059, z późn. zm.
[3] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, Dz. U. z 2019, poz. 820.
[4] Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować kasy fiskalne online, 6.05.2019r., https://www.gov.pl/web/ kas/od-1-maja-2019-r-podatnicy-moga-stosowac-kasy-fiskalne-on-line, dostęp: 4.08.2020 r.
[5] Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznik MŚP proponuje korzystne dla przedsiębiorców zmiany w zakresie refundacji kas fiskalnych, 25.05.2020 r., https://rzecznikmsp.gov.pl/rzecznik-msp-proponuje-korzystne-dla-przedsiebiorcow-zmiany-w-zakresie- -refundacji-kas-fiskalnych/, dostęp: 5.08.2020 r.
[6] Portal Podatkowy, Broszura informacyjna: zmiany w zakresie kas rejestrujących od 1 maja 2019 r., https://www.podatki.gov.pl/media/4661/ broszura-kasy-on-line.pdf, dostęp: 5.08.2020 r.
[7] Portal Podatkowy, Objaśnienia podatkowe z 11 lipca 2019 r. Ulga na zakup kas rejestrujących online, https://www.podatki.gov.pl/me- dia/5129/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-11-lipca-2019-r-ulga-na-zakup-kas-rejestruj%C4%85cych-on-line.pdf, dostęp: 1.09.2020 r.