Newsfeed

Development for community

back Return to news

Monitoring Legislacji – Podatek od deszczu

calendar 6 October 2020
In short

WPROWADZENIE Rząd opracował nowy projekt ustawy wprowadzający tzw. podatek od deszczu (nazywany oficjalnie opłatą za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej). Dnia 17 sierpnia br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Nieoficjalnie szacuje się, że średnio roczna opłata od gospodarstwa […]

Źródło: elements.envato.com
WPROWADZENIE

Rząd opracował nowy projekt ustawy wprowadzający tzw. podatek od deszczu (nazywany oficjalnie opłatą za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej). Dnia 17 sierpnia br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Nieoficjalnie szacuje się, że średnio roczna opłata od gospodarstwa domowego „za deszcz” wyniesie 1350 zł. Jest to zła informacja dla właścicieli domów, gdyż opłatę nalicza się od zabudowanej powierzchni, w którą wchodzi również kostka brukowa.

CEL USTAWY

W uzasadnieniu projektu czytamy, że celem jest przeciwdziałanie skutkom suszy, które występują w coraz dłuższych okresach oraz łagodzenie skutków podtopień wywołanych nawalnymi opadami. W związku z tym nowa ustawa ma zapewnić pakiet rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w całym kraju. Docelowo ustawa ma wspierać rozwój tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury oraz ma służyć „odbetonowaniu” miast. Projekt przewiduje również zmiany dotyczące zagospodarowania działek oraz zmiany w zasadach planowania przestrzennego[1].

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA

Nowy projekt zawiera zasadniczo trzy główne propozycje. Pierwsza z nich zakłada zatrzymywanie deszczówki i wody roztopowej na własnym gruncie. Sposób odprowadzania wody jest dowolny, ważne jest jednak, żeby ostatecznie woda trafiła do zbiornika retencyjnego i była możliwa do dalszego wykorzystania lub służyła do zasilenia wód podziemnych. Drugie rozwiązanie zakłada, że co najmniej 30% powierzchni działki powinna stanowić przestrzeń biologicznie czynna, w tym 15% ma stanowić gleba. Trzecie rozwiązanie to nałożenie opłaty na nieruchomości powyżej 600 m2 (podczas gdy dotychczas dotyczyło to działki 3500 m2), na których co najmniej 50% powierzchni zajmuje budynek (dotychczas było to 70% powierzchni). Taka zmiana ma służyć ograniczeniu spływu powierzchniowego i zwiększeniu retencyjności[2].

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?

Nowy podatek dotknie w szczególności mieszkańców bloków. Szczególnie tych, którzy mieszkają w budynkach wybudowanych w ostatnich latach, gdzie deweloperzy postanowili wykorzystać do granic możliwości każdy metr kwadratowy działki, pozostawiając bardzo niewielką przestrzeń na zieleń. Obecne przepisy nakładają obowiązek zachowania 25% działki na powierzchnię czynną biologicznie, jednak samorządy mogą dowolnie podnosić ten odsetek[3]. Za niższą jakość życia mieszkańcy blokowisk będą musieli jeszcze dopłacać. Według obliczeń w zależności od powierzchni zabudowy opłata może sięgać nawet kilkadziesiąt złotych rocznie od mieszkania.

PRÓBA OCENY

Wprawdzie nowelizacja ustawy ma wejść w życie dopiero w 2022 r., jednak już dzisiaj projekt wzbudza niemałe kontrowersje. Zamiast wpłynąć na deweloperów, którzy chcąc uzyskać jak największy zysk, obniżają jakość życia mieszkańców, nowy podatek jeszcze bardziej pogorszy sytuację wielu obywateli, którzy w obliczu pandemii coraz gorzej radzą sobie finansowo.

W Polsce nieruchomościami budowlanymi w 70% dysponują przedsiębiorcy. Podatek dotknie szczególnie właścicieli dużych powierzchni handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów, biurowców czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Jest jednak dobra wiadomość dla mieszkańców gospodarstwdomowych. Według prezesa Wód Polskich opłaty nie obejmą większości domów jednorodzinnych[4].

POBIERZ PEŁNY RAPORT ZA III KWARTAŁ 2020 R.

[1] https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/rozpoczecie-konsultacji-projektu-ustawy-o-inwestycjach-w-zakresie-przeciwdzialania- -skutkom-suszy, dostęp: 8.09.2020 r.

[2] https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/rozpoczecie-konsultacji-projektu-ustawy-o-inwestycjach-w-zakresie-przeciwdzialania- -skutkom-suszy, dostęp: 8.09.2020 r.

[3] § 39 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz. U. 2002, nr 75, poz. 690.

[4] https://www.podatnik.info/publikacje/zmiany-w-podatkach-2020-podatek-od-deszczu-co-to-jest-i-kto-go-zaplaci,aktualnosci,arty- kuly,584571, dostęp: 9.09.2020 r.