W lipcu weszła w życie ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw[1]. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć planowanie przestrzenne oraz inwestycje budowlane w Polsce. Nowelizacja wprowadza przede wszystkim: obowiązek publikowania w wersji cyfrowej aktów planowania przestrzennego (np. planu zagospodaro- wania przestrzennego gminy), docelowo powstać ma ogólnopolska baza danych planistycznych, obsłu- giwana przez jedną stronę internetową […]
W lipcu weszła w życie ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw[1]. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć planowanie przestrzenne oraz inwestycje budowlane w Polsce.
Dzięki powyższym udogodnieniom zwiększy się dostęp do informacji geodezyjnych i kartograficznych, co powinno znacznie usprawnić prace geodezyjne, wynikające z potrzeb budowlanych w Polsce.
Wprowadzone rozwiązania należy odbierać jako oczekiwane i konieczne z uwagi na postępujący proces informatyzacji we wszystkich dziedzinach gospodarki. Ministerstwo Rozwoju podkreśla wysoką potrzebę stworzenia w Polsce cyfrowego standardu danych planistycznych, do czego zobowiązani jesteśmy także przez prawo Unii Europejskiej[3]. Reforma nawiązuje do wcześniejszych uproszczeń prawa budowlanego. W przyszłości większość informacji będzie można uzyskać bez wychodzenia z domu, a także złożyć wła- ściwe wnioski za pośrednictwem internetu.
POBIERZ PEŁNY RAPORT ZA III KWARTAŁ 2020 R.
[1] Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie Ustawy -Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw, Dz.U.z2020r. poz. 782.
[2] Dz. U. z 2020 r. poz. 782.
[3] Ministerstwo Rozwoju, Nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw z podpisem prezydenta, https://www. gov.pl/web/rozwoj/nowelizacja-prawa-geodezyjnego-i-kartograficznego-oraz-niektorych-innych-ustaw-z-podpisem-prezydenta, dostęp: 28.08.2020 r.