Prezentujemy Państwu czwarty kwartalny Raport z monitoringu legislacji, przygotowany w ramach Projektu „Rozwój Ośrodka Analiz”, który zdobył finansowanie ze środków przyznawanych przez Narodowy Instytut Wolności w Konkursie Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO-4. Niniejsza analiza dotyczy aktywności prawodawczej w III kwartale 2020 r. (czyli w okresie: lipiec-wrzesień bieżącego roku). Podobnie jak poprzednie raporty – prezentowane niżej […]
Prezentujemy Państwu czwarty kwartalny Raport z monitoringu legislacji, przygotowany w ramach Projektu „Rozwój Ośrodka Analiz”, który zdobył finansowanie ze środków przyznawanych przez Narodowy Instytut Wolności w Konkursie Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO-4.
Niniejsza analiza dotyczy aktywności prawodawczej w III kwartale 2020 r. (czyli w okresie: lipiec-wrzesień bieżącego roku). Podobnie jak poprzednie raporty – prezentowane niżej opracowanie przygotowane zostało przez zespół ekspertów i analityków Fundacji Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego.
Mogłoby wydawać się, że trwający okres epidemii nie sprzyja działalności legislacyjnej, a wprowadzone w ramach ograniczania negatywnych skutków COVID restrykcje względem obywateli, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych (na ogół w drodze aktów prawnych o niższej randze, w tym również budzących kontrowersje aktów prawa wewnętrznego, a czasem nawet regulacji o wątpliwym statusie
normatywnym na przykład deklaracji politycznych) plus kilka „specustaw” w postaci „tarcz antykryzysowych” wyczerpią aktywność prawodawcy w tym czasie. Wyobrażenie takie – jak pokazuje nasze opracowanie – nie jest prawdziwe.