Prezentujemy kolejną publikację, która powstała w ramach cyklu „POLITYKA UNII EUROPEJSKIEJ A SPRAWY POLSKIE”.
Autor najnowszej analizy Ośrodka Analiz Cegielskiego, Piotr Głowacki, ekonomista i publicysta, przybliża istotę unii bankowej, wskazując na jej kluczową rolę w procesie integracji europejskiej. Proces formowania unii bankowej stanowi studium przypadku metod stosowanych przez unijne elity do forsowania integracji europejskiej.
Kluczową rolę w powstaniu unii bankowej odegrał globalny kryzys finansowy z 2008 roku, który skłonił do podejmowania działań mających na celu wzmocnienie nadzoru nad sektorem bankowym w całej Unii Europejskiej. W kontekście tych wydarzeń, analiza ukazuje istotne znaczenie unii bankowej jako kluczowego porozumienia od czasu traktatu z Maastricht, podkreślając jednocześnie kryjące się za nią tendencje federalistyczne.
Autor, Piotr Głowacki, ekonomista z Centrum Myśli Gospodarczej, znany ze swojego wszechstronnego podejścia do zagadnień gospodarczych oraz zainteresowania kwestiami bezpieczeństwa narodowego i aksjologią, prezentuje wnikliwe spojrzenie na ten temat, uwydatniając jego znaczenie zarówno dla Polski, jak i dla Unii Europejskiej jako całości.
Zachęcamy do przeczytania całej analizy, która rzuca nowe światło na temat unijnych strategii politycznych i ich wpływu na proces federalizacji.
Zachęcamy do wspierania Ośrodka Analiz Cegielskiego i naszych ekspertów, dzięki którym mogą powstawać rzetelne analizy i inspirujące rozwiązania. Dołączając do naszych Darczyńców, wspierają Państwo rozwój merytoryczny i profesjonalizm w analizie zagadnień kluczowych dla Polski.